KAYA TIRMANIŞI

KAYA TIRMANIŞI NEDİR?

Kişi veya kişilerin, ip kullanarak veya kullanmadan, bir dağın kaya yüzeyine veya herhangi bir kaya bloğuna yapılan mental ve fiziksel zorluk içeren çıkıştır.

KAYA TIRMANIŞININ EN ÇOK DUYULAN ÇEŞİTLERİ VE AÇIKLAMALARI NELERDİR?

Spor tırmanış; Bir kaya tırmanış bandında, daha öncesinde yerleştirilmiş olan malzemeleri(bolt,sikke), ip,ekspress,karabina,emniyet aleti,emniyet kemeri,kask ve tırmanış ayakkabısı kullanarak top-rope(üstten emniyetli) veya lider(ipi yukarıya çıkaracak) şekilde kaya bandının belirli bir hattının tırmanılmasıdır.

Geleneksel tırmanış; Bir kaya tırmanış bandında veya dağın bir yamacında, daha öncesinde malzemelerin sabitlenmediği bir hattı ip,ekspress,karabina,emniyet aleti,kemer,kask ve tırmanış ayakkabısı dışında takoz,friend,hex vb. malzemeleri kullanarak belirli/belirsiz bir hattın tırmanılmasıdır.

Bouldering; Küçük bir kaya bloğunda(genellikle 1-12metre) aralığında yapılan kaya tırmanışlarıdır. Günümüzde yapay tutamaklarla, kapalı alanlarda tırmanış duvarları oluşturularak, indoor bouldering yapılmaya başlanmıştır.

(BKZ. İstanbul için: http://www.boulderhane.net/ , https://duvarx.business.site/ , http://boulderistanbul.com/

Eskişehir için; http://www.bouldereskisehir.com/

İzmir için; www.instagram.com/mekanikclimbing

Ankara için; http://www.kisakayaboulder.com/)

Free climbing; Herhangi bir emniyet aleti kullanmadan, güvenlik önlemi olmaksızın 10-xxx metre tırmanmayı ifade eder. Riskleri bireyseldir ve düşerseniz muhtemel ölümle sonuçlanır.

(BKZ. https://www.nationalgeographic.com/films/free-solo/)

KAYA TIRMANIŞININ RİSKLERİ NELERDİR?

Kaya tırmanışı bilinçli yapıldığında yolda yürümekle aynı tehlikeyi içerir ancak hata kaldırmaya müsait bir spor değildir. Eğitim almadan, bilinçli kişiler tarafından yönlendirilmeden tırmanılmaması gerekir!

Top-rope(üstten emniyetli) tırmanış, diğer tırmanış çeşitleri içerisinde minimum riske sahiptir. Eğitimli kişiler tarafından kurulan sistemde ve hata uygulanmadığı durumlarda tırmanışçı için en güvenli sistemdir. Düşüş mesafesi normal şartlarda bir metreyi geçmemektedir.

Spor rotada Lider tırmanışta, tırmanışçı için düşüş mesafesi son attığı emniyet ekspressten yükseldiği mesafenin 2katı kadardır. Düşüş açısı ve düşüş esnasında bilinçli davranılması durumunda genellikle herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Tırmanan kişi düşmek için oraya çıktığının farkında olmalıdır.

Geleneksel tırmanış, diğer tırmanış stillerine göre görece risklidir. Çok farklı doğa koşulları ve kaya yapısıyla karşılaşılabilir. Rota bulma zorluğu, doğal zorluklar ve tırmanılan rotanın derece zorluğuyla birleşen boşluk hissi hata kaldıramaz. Riskler sürekli olarak analiz edilmelidir.

Bouldering, görece zor rotalar deneyen tırmanışçılar için genellikle parmak, omuz ve bilek sakatlıklarının riskini içerir. Uzun kaya tırmanışlarına göre görece daha az risklidir.

Free Solo tırmanış; kişinin bireysel olarak aldığı risk çok yüksektir, en ufak hatanızı canınızla ödersiniz, Türkiyede bu riski alan kişiler mevcuttur. (BKZ. https://vimeo.com/317675822 www.instagram.com/sekopons )

 

Tırmanış eğitiminiz yoksa veya deneyimli birinin gözetimde değilseniz lütfen denemeyiniz. Tırmanış deneyimi ve eğitimler için bizimle iletişime geçiniz.