GEBZE-BALLIKAYALARKANYONU SPOR TIRMANIŞ BAHÇESİ

KONUM:

Kocaelinin Gebze ilçesine bağlı bulunan Tavşanlı köyü sınırları içerisinde yer alan Ballıkayalar Kanyonu Spor Kaya Tırmanış Bahçesi, İstanbula en yakın tırmanış bahçesi olmasıyla, tırmanışçılara tarafından her haftasonu ziyaret edilebiliyor.

ULAŞIM:

İstanbula Avrupa yakasından yaklaşık 1 saatlik bir araç yolculuğuyla tırmanış bahçesine ulaşıyorsunuz. Otopark alanından sağ veya sol sektöre çıkmak 10-15dakika kadar sürüyor.

İstanbuldan toplu taşıma ile ulaşım sağlayacak kişilerin öncelikle Marmaray hattı veya otobüs ile Gebzeye gelmesi gerekiyor. Sonrasında ilk seçenek olarak Ballıkayalar sapağından geçen 399 numaralı otobüse Gebze Center önünden binebilir veya bir taksi ile anlaşıp, 30-40TL(09.2019) aralığında Ballıkayalara gidebilirsiniz.

ZORLUK:

Kaya bandı her seviyede kaya tırmanışçısına hitap edip, farklı derecelerde spor ve tek ip boylu geleneksel rotalar barındırıyor.

MEVSİM SEÇİMİ:

Bölgede kış aylarında genellikle tırmanış yapılmamaktadır, diğer tüm aylarda tırmanış için uygundur. Kış döneminde ise parmaklarınıza güveniyor ve tuttuğumu hissetmesem bile çıkarım diyorsanız, rotalar her zaman size aittir.

KAMP ALANI:

İşletme içerisinde çadır başı ücret karşılığında, gösterilen alanlarda çadır kurabilirsiniz ve gece masalarından faydalanabilirsiniz. Vadi içerisinde çok fazla kamp yapan insan olabiliyor ancak kampçılığın birinci kurallarından olan güvenli bölge ihlal edilmiş oluyor. Bu tarz vadilerde suyun ne zaman ve ne kadar hızla geleceği kestirilemez,yağmur yağmasa bile bir sel taşkınıyla karşılaşabilirsiniz. Dikkatli olunmasında fayda var.

SU ve ATEŞ:

Su ve bazı dönemlerde atıştırabileceğiniz aperatifler orada yer alan işletmede bulunmakta.

Ateş yakabilirsiniz ancak kaya bandı dibinde,daha öncesinde yakılmamış bir alanda,patika üzerinde ve işletme kuralları dışında yakmamanızı tavsiye ederiz.

BÖLGEDE YAPILABİLECEK AKTİVİTELER:

  • Kaya Tırmanışı(bizimle iletişime geçebilirsiniz, tecrübeye gerek yok!)
  • Kolay ve orta zorlukta treking aktiviteleri
  • Fotoğraf çekimleri
  • Kamp etkinlikleri
  • ATV turu
  • Günübirlik piknik

ÇEVREYİ TEMİZ TUTALIM!